Motywacja w Biznesie

Motywacja w biznesie to kwestia znacząca, zarówno dla pracowników, ich szefów, jak i klientów. Dobrze zmotywowana firma osiągać będzie lepsze wyniki. Wyniki podmiotu gospodarczego zależą nie tylko od jakości firmowego produktu, ale także od zaspokojenia potrzeb emocjonalnych teamu. Firma powinna korzystać więc też ze skutecznego czynnika motywacji.

Dobrze zmotywowana firma osiągać będzie lepsze efekty. Dobrze czujący się w niej pracownicy będą na te efekty pracowali. Metod skutecznej motywacji jest sporo, więc obserwując rynek pracy i możliwości finansowe przedsiębiorstw, ukazane zostaną dwa aspekty motywacji – automotywacja i motywacja zewnętrzna.

Efekt pracy jest dużo bardziej wartościowy kiedy zadowolony jest z niego pracownik. Podczas pracy można zauważyć różne tendencje i zależności: presja czasu, zmęczenie, niewygodny szef, spięcia między pracownikami, a także wymagający klient. Aby czuć się dobrze, by być w stanie sprostać każdemu zadaniu ze stoickim spokojem, potrzebna jest odpowiednia pozycja i nastawienie pracowników. W automotywacji jednym z najważniejszych czynników jest afirmacja – pozytywne myślenie. Kiedy pracownicy myślą pozytywnie i potrafią rozwiązywać swoje problemy, wpływa to na produktywność w miejscu pracy i poprawienie nastroju ogółu. Czynnikiem motywacyjnym jest także skupienie się na jakości produktu. Jeżeli zainteresowanie pracowników jakością jest odpowiednie, i wykonywane przez nich obowiązki są dobre jakościowo, motywacja jest tym większa, ponieważ firma się rozwija. Tym samym inwestowanie w rozwój pracowników jest doskonałym elementem motywacji, ponieważ kiedy pracownik nie zajmuje się rzeczami nowymi, twórczymi, pozwalającymi mu na ciągłe zainteresowanie pracą nad produktem, motywacja spada. Aby podnosić motywację pracownicy muszą podnosić swoje kwalifikacje. Motywujące dla pracownika w jego własnym zakresie jest zainteresowanie firmą w której pracuje. Pracownik dobrze znający firmę, jest w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kiedy firma wydaje biuletyn jest to zasób informacji, z których pracownicy mogą czerpać inspirację do pracy. Aby produktywność była wyższa a firma konkurencyjna, pracodawca powinien inwestować w odpoczynek pracowników. Przerwy w pracy, wyjazdy firmowe – są to rzeczy które nie tylko wpływają na zwiększenie chęci do pracy, ale także na zacieśnienie więzi między pracownikiem a firmą.

Metody motywacyjne są ściśle powiązane z pracownikami, ich możliwościami i charakterem, otoczeniem, oraz relacjami w zespole. Aby korzystnie wpływać na pracownika, kierownik zespołu powinien wymagać od siebie tego, by efektywnie prowadzić zespół. Kiedy kierownik jest przykładem i wsparciem dla zespołu, jego motywacja jest wyższa a zespół rozwiązuje problematyczne kwestie bez trudu. Szef musi pracować ciężej niż jego zespół – musi być liderem. Czynnikiem motywacyjnym dla grupy jest ocenianie pracy na forum, z naciskiem na osiągane efekty i sukcesy. Jeśli chodzi o pracownika, szef powinien wyróżniać także najlepszych i wspierać słabszych podsuwając im możliwości. Powinien także motywować lepszych by wspierali słabszych, wzmacnia to więzi i umacnia pracę zespołu. Motywacją dla pracownika jest premia lub awans. Należy doceniać starania pracowników, by ich mobilizować, aby wiąż osiągali lepsze efekty.

Firma jest spójna kiedy tworzy jedność z jej kierownikiem i zespołem. Skuteczne techniki motywacji odnoszą rezultat zawsze kiedy są stosowane w odpowiedni sposób. Poprawia to pracę zespołu, jego efektywność, i nastroje między pracownikami. Firma nabiera wartości i może stać się liderem na rynku. Kiedy pracownicy są zmotywowani i pracodawca inwestuje w proces ich doskonalenia, możliwości porażki są zdecydowanie mniej prawdopodobne.

 

Autor: Michał Domowicz


<< Powrót do Akademii Biznesu

Napisz do autora:

Prosimy o podanie informacji kontaktowych oraz treści wiadomości. Postaramy się odpowiedzieć w jak najszybszym czasie.

 

Słowa kluczowe: motywacja, biznes, działalność gospodarcza, automotywacja, zarządzanie


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u