Czym właściwie są metodyki zarządzania projektami?

Metodyki zarządzania to sformułowanie, z którym każdy właściciel firmy czy dowodzący danym oddziałem szef powinien być dobrze zaznajomiony. Jest to bowiem coś, co wpływa na efektywność danego przedsiębiorstwa, skuteczność zespołu, osiągane cele i efekty. Dzięki nim możliwe jest ujednolicenie pracy, a co za tym idzie – usprawnienie jej. Jeśli każdy pracownik zostanie zapoznany z obowiązującymi w firmie metodykami zarządzania projektami i będzie się do nich stosował, z całą pewnością będzie można się spodziewać spektakularnych rezultatów.

Metodyka zarządzania projektami to w dużym skrócie zbiór metod zarządzania projektem. Jej wybór zależy od konkretnego celu, który zamierza się osiągnąć, bowiem różne metodyki inaczej sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju projektów.

Istnieje kilka najpopularniejszych metodyk zarządzania projektami, które każdy właściciel firmy znać powinien. Jeśli bowiem posiądzie tego typu wiedzę, przyniesie mu to ogromne korzyści. Kto bowiem nie marzy o przedsiębiorstwie dobrze prosperującym, którego pracownicy sprawnie i skutecznie wypełniają wszystkie zadania? Warto również pamiętać, że w praktyce przekłada się to rzecz jasna na wymierne korzyści finansowe…

Absolutny klasyk – WATERFALL

Najpopularniejszą metodyką zarządzania projektami – która nosi zresztą także nazwę metodyki tradycyjnej lub klasycznej – to tak zwana Waterfall pochodząca z lat siedemdziesiątych XX wieku. W myśl tejże metodyki cały proces pracy nad projektem podzielony powinien zostać na dwa etapy – pierwszy z nich to etap analizy, a drugi – realizacji.

Co istotne, według metodyki tej kluczem do sukcesu jest staranne zaplanowanie całego działania, podzielenie go na etapy, a następnie ścisłe trzymanie się wszelkich terminów. Jest to więc metodyka bardzo rygorystyczna, skrupulatna, co wielu osobom nie odpowiada.

Niektórzy preferują na przykład nieco większą elastyczność pracy, możliwość lekkiego naginania dat, swobodę w wyborze kolejności wykonywania zadań. I właśnie z myślą o takich pracownikach (oraz szefach czy właścicielach firm) powstały inne metodyki zarządzania, zwane zwinnymi.

AGILE dla osób ceniących sobie elastyczność

Metodyki zwinne, jak już wspomniano, sprawdzą się idealnie w przypadku zespołów spontanicznych, składających się z osób które nie znoszą rutyny, natomiast cenią sobie pracę dynamiczną.

Są to metodyki stosunkowo młode, bowiem powstały zaledwie kilkanaście lat temu. Wielu ich zwolenników twierdzi, że właśnie dlatego są lepiej dostosowane do potrzeb współczesnego rynku i dzisiejszych pracowników. Uważa się je za metody alternatywne, wręcz przeciwstawne do tych klasycznych z lat siedemdziesiątych. Ważnymi ich aspektami są między innymi nacisk na interakcje pomiędzy członkami zespołu, reagowanie na zmiany, współpraca z klientem. Plan realizacji projektu nie jest więc tak sztywny jak w metodyce WATERFALL, wręcz przeciwnie – jest on płynny, podatny na zmiany, modyfikacje, sugestie (zarówno współpracowników, jak i klienta).

Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u