Producent słoi, szklanych opakowań do zniczy, naczynia do zniczy, Lubuskie

Huta Szkła Wymiarki S.A.

Dodaj |
  • FIRMA

Huta Szkła Wymiarki, jest położona w południowo-zachodniej części Powiatu Żagańskiego przy międzynarodowej trasie A-4 wiodącej z Wrocławia do Berlina. Pomimo tego, że Wymiarki są gminą wiejską, głównym zajęciem ludności jest praca w przemyśle szklarskim.

Początki wytwarzania szkła w okolicach Wymiarek sięgają czasów średniowiecza. Doskonalenie wytopu szkła od najprostszych form poprzez rzemiosło doprowadziło do powstania w 1657 r. huty szkła w Wymiarkach . Założycielem był książę czeski, właściciel Księstwa Żagańskiego Wacław Euzebiusz von Lobkovitz.

Powstanie huty dało zalążek przyszłego, silnie rozwiniętego na tych terenach przemysłu szklarskiego, opartego na bogatych złożach piasku kwarcowego. O pozycji i znaczeniu tego przemysłu świadczyć może fakt, iż pod koniec XVII wieku mistrzowie szklarstwa mieli prawnie określony zakaz opuszczania granic Dolnego Śląska. Szkło wytwarzane na Śląsku, w tym i w Wymiarkach było bardzo cenionym w Europie. Produkcja szklarska sięgnęła apogeum, kiedy to w niewielkiej miejscowości jaką były Wymiarki, funkcjonowało 5 hut wytwarzających ze szkła bezbarwnego i kolorowego : słoje, butelki do napojów, butelki dla niemowląt, płaskie szkło kolorowe, klosze oświetleniowe, lampy naftowe, cylindry do lamp naftowych oraz wiele innych wyrobów. Z połączenia dwóch hut tj. “Hadrian” i “Augusta” powstała jedna, prężnie rozwijająca się huta szkła.

Tradycje zapoczątkowane w tak odległych czasach kontynuowane są przez Hutę Szkła Wymiarki Spółkę Akcyjną. Do roku 1988 funkcjonowała ona w strukturach Żagańskich Hut Szkła, kiedy to w wyniku przekształceń własnościowych , jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w kraju wkroczyła na ścieżkę prywatyzacyjną. Doprowadziło to do przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością , później w spółkę akcyjną

Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o całkowicie rodzimym kapitale , zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokuje ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych pojemników do zniczy.

Katalog SŁOI

Katalog NACZYŃ DO ZNICZY


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u