Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA

Dodaj |

O nas

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA jest pierwszym, największym i najbardziej rozpoznawalnym biurem informacji gospodarczej działającym w Polsce. Działalność rozpoczął 4 sierpnia 2003 roku. Jako jedyny BIG od początku przyjął strategię działania polegającą na obsłudze wszystkich podmiotów gospodarczych – od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa po wielkie korporacje. W efekcie, jako jedyny stworzył ogólnopolski system wymiany informacji gospodarczych łączący wszystkie gałęzie gospodarki. Od 14 czerwca 2010 r., po zmianie przepisów, z usług Krajowego Rejestru Długów mogą korzystać także osoby fizyczne, gminy i wtórni wierzyciele.

Markę Krajowego Rejestru Długów rozpoznaje 57% dorosłych Polaków (TNS OBOP, październik 2009 r.). Jest tym samym najbardziej rozpoznawaną instytucją zajmująca się gromadzeniem danych o dłużnikach. 

Od początku działa pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

Usługi

 

14 czerwca 2010 r. weszła w życie nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która umożliwia gminom, jej jednostkom organizacyjnym (w tym zakładom budżetowym) oraz spółkom zależnym na dostęp do usług Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, przede wszystkim zaś na umieszczanie w nim danych swoich dłużników. Podobne uprawnienia uzyskały także instytucje, m.in. urzędy administracji państwowej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urzędy skarbowe, administracja specjalna, organizacje itp.

Nowe przepisy pozwalają na wpisywanie do Krajowego Rejestru Długów nie tylko danych dłużników alimentacyjnych, jak dotychczas, ale także niepłacących lokatorów i najemców lokali komunalnych, osób unikających płacenia mandatów za przejazd bez biletu i wielu innych. Te uprawnienia zwiększają w zdecydowany sposób skuteczność działań windykacyjnych podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Gminy, jej jednostki organizacyjne oraz instytucje otrzymały również dostęp do informacji gospodarczych gromadzonych w KRD.

 
 


Copyright © 2020 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u