Mikołajewicz Stadnina Koni Huculskich

Dodaj |

O nas

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach powstała w 1993 roku na bazie gospodarstwa rolnego o powierzchni ok. 70 ha. Początkowo miała status spółki cywilnej, jednak od 1999 r wyłącznym jej właścicielem pozostał Marian Mikołajewicz wraz z rodziną. Stadnina gospodaruje obecnie na gruntach o powierzchni ok. 28 ha, położonych na terenie wsi Brzoskwinia i Nielepice w gminie Zabierzów.

Bazę materialną Stadniny stanowi “Biały Domek”, adaptowany do celów turystycznych budynek inwentarski, stanowiący zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne. Z czasem działaność hodowlaną uzupełniono ofertą jeździecką, a także innymi formami użytkowania koni. Od początku działalności przykładamy dużą uwagę do popularyzacji kultury ludowej, w tym także huculskiej.

 

Hodowla

Hodowlę koni tej rzadkiej i interesującej rasy rozpoczęto od sprowadzenia z Polany (Bieszczady) jesienią 1993 r trzech źrebaków. Z czasem Stadnina dokonywała kolejnych zakupów koni oraz doczekała się własnego przychówku, co pozwoliło na ustabilizowanie hodowli na poziomie ok. 35 – 40 koni, w tym ok. 6 – 10 klaczy matek. Stadnina prowadzi odchów koni rzadko już spotykanym w hodowli systemem, bezstajennym, gdzie krycie klaczy odbywa się w systemie haremowym (ogier przebywa z grupą klaczy oraz nowo urodzonymi źrebakami przez cały sezon pastwiskowy) a konie przez cały rok przebywają na wolnych wybiegach i pastwiskach, korzystając jedynie ze schronień w drewnianych szopach bez drzwi, lub nawet pozbawione tego “luksusu”.

Taki system hodowli pozwala na utrwalenie najcenniejszych cech tej rasy koni: wielkiej odporności na surowe warunki bytowania i znakomitej zdrowotności.

 

Agroturystyka

Do dyspozycji Gości stawiamy:

– 37 miejsc noclegowych (wspólna sala 18-osobowa oraz pokoje 2, 3, 6 i 8 osobowe, zaplecze kuchenne, sanitariaty z ciepłą wodą)

– salę „kominkową” mogącą pomieścić 30 – 35 osób, bogato wyposażoną w eksponaty rękodzieła ludowego

– wydzielone miejsce do organizacji ognisk, grilowania

– wydzielone miejsce pod organizację pola namiotowego

– 5 – 6 zaprzęgów konnych, mogących przewieść jednorazowo grupy ok. 50 – 60 osób, bez względu na porę roku.

– ok. 25 – 30 koni przygotowanych do pracy w siodle

– wygodny, bezpieczny parking dla Gości stadniny

Oferta Usługowa:

Letnie i zimowe obozy konne dla młodzieży

Spotkania edukacyjno – rekreacyjne

Nauka jazdy konnej, jazdy wierzchem

Kuligi, wycieczki zaprzęgami konnymi

Rajdy konne wielodniowe

Organizacja imprez okolicznościowych

Inne usługi stadniny

Stadnina posiada afiliację PTTK, a jej właściciele certyfikaty uprawniające do prowadzenia działalności agroturystycznej.

 

 
 


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u