Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Dodaj |

O Muzeum

Dzieje Muzeum w Żarnowcu sięgają 1902 r., kiedy Konopnicka obchodziła swój jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Dlatego podjęto myśl zakupienia poetce małej posiadłości na dar narodowy, który był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza

i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt. Wybrano dworek z XVIII w. oraz zabytkowy park o powierzchni 3,6 ha, które przekazane zostały pisarce w 1903 r. Pisarka mieszkała w Żarnowcu do 1910 r., a po jej śmierci dworek i park pozostawał do 1956 r. w posiadaniu jej rodziny. W 1957 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, które otwarto 15 września 1960 r., po przeprowadzeniu prac remontowych i konserwatorskich.

Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej XIX i XX w., historii sztuki, rzemiosła artystycznego, historii. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Konopnickiej oraz listy poetki i innych znanych pisarzy polskich XIX i XX w., m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich, Stanisława Przybyszewskiego. Unikatową kolekcję stanowią dary jubileuszowe jak: adresy hołdownicze, dyplomy honorowe, albumy i różne pamiątki ofiarowane poetce w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej – od wielu towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki.

 

Zbiory

Muzeum posiada:

– największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, znakomitej malarki przełomu XIX i XX w., mieszkającej w latach 1903-1910 w dworku wraz z Konopnicką,

– jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX w.,

– oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, jak m.in.: Jan Marcin Szancer, Bogdan Zieleniec, Józef Czerwiński, Zofia Fijałkowska, Stanisław Kaczor Batowski,

– dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek,

– liczny zbiór płaskorzeźb w drewnie przedstawiających rozmaite kształty plastyczne orła z różnych okresów historycznych państwa i narodu.

Konopnicka uprawiała wielokierunkowe pisarstwo, które obejmuje poezję, utwory dla dzieci, krytykę literacką, nowele oraz działalność przekładową z pięciu języków obcych. Utwory poetki aktualnie przetłumaczone zostały na ponad 40 języków na świecie, a jej miejsca pamięci są uwiecznione w wielu miastach Polski, Europy i Ameryki. Obecnie w Polsce i za granicą jest ok. 400 szkół i różnych placówek im. Marii Konopnickiej, których liczba ciągle rośnie. W 2005 r. władze włoskiej stolicy przyznały autorce Roty zaszczytny tytuł „Ambasadora kultury Rzymu” – za rozsławianie w swojej twórczości wiecznego miasta.

 

Ekspozycje Stałe

DWOREK

Kolekcja darów jubileuszowych („Spiżarnia, „Pokój Ciemny”, „Dawny Gabinet”) – prezentowane są adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Zasadniczą część ekspozycji stanowią pomieszczenia mieszkalne („Gabinet”, „Sień” i „Jadalnia”) urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się „Pokój Kredensowy” i „Kuchnię” oraz dwa pokoje na piętrze („Pokój” i „Pracownię”), gdzie mieszkała i tworzyła przyjaciółka Konopnickiej – malarka Maria Dulębianka.

LAMUS (dawny spichlerz)

Poleciały pieśni moje – ekspozycja biograficzno-literacka poświęcona życiu i wielokierunkowej twórczości Konopnickiej, która obejmuje: poezję, utwory dla dzieci, krytykę literacką, nowele oraz działalność przekładową z pięciu języków (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego i czeskiego). Na wystawie są oryginalne wydania dzieł poetki, wznowienia w kolejnych okresach literackich, wydania współczesne oraz rękopisy i dokumenty związane z życiem i działalnością Konopnickiej. W budynku „Lamusa” organizowane są również wystawy czasowe oraz różne imprezy kulturalne i naukowe.

PARK ZABYTKOWY

Integralną częścią Muzeum jest zabytkowy park o powierzchni 3,5 ha, który posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Piękne położenie parku, bogata roślinność, wartościowe okazy starodrzewu oraz zasób nowych gatunków drzew sprawiają, że jest atrakcyjnym miejscem dla turystów (ok. 30 tys. zwiedzających rocznie). Z uwagi na wartości historyczno-przestrzenne parku utworzono w 2004 r. ścieżkę przyrodniczą, która przebiega przez całą jego powierzchnię. Atrakcyjność parku podnoszą również wyeksponowane w nim pamiątki i miejsca, które upamiętniają ważne wydarzenia i rocznice z życia i działalności poetki, jak; „Popiersie Marii Konopnickiej”, „Głaz Suwalski”, „Medalion” oraz „Kopiec”.

 

Muzeum Poleca

Muzeum Poleca:

– wystawy stałe, czasowe

– lekcje muzealne

– odczyty

– konferencje i sympozja naukowe

– festiwale, koncerty i wieczory poetycko-muzyczne

– spotkania autorskie i promocje książek

– konkursy

– specjalistyczny zbiór biblioteczny

– indywidualne konsultacje

– szeroki asortyment pamiątek i wydawnictw informacyjnych oraz współczesnych wydań książkowych utworów Konopnickiej

– prezentacje filmów dokumentalnych dotyczących życia i twórczości Konopnickiej oraz historii Muzeum

– udostępnianie wnętrz na sesje zdjęciowe

– fachową obsługę

 

Godziny Otwarcia

Muzeum:

czynne od wtorku do niedzieli (w poniedziałki ekspozycje nieczynne)

– od 1 października do 30 kwietnia: 10.00 – 15.00 (zwiedzanie do 16.00)

– od 1 maja do 30 września: 10.00 – 16.00 (zwiedzanie do 17.00)

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem

Biblioteka:

w dni robocze 9.00 – 15.00

Park zabytkowy oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna:

– kwiecień-październik: codziennie od 10.00 do zmierzchu

– pozostałe miesiące: park czynny do 16.00

 
 


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u