Muzeum Początków Państwa Polskiego Instytucja Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dodaj |
Warning: Illegal string offset 'id' in /home/culturov/domains/katalogprzedsiebiorstw.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-tabs-slides/wp-tabs-slides.php on line 510
  • O Muzeum
  • Nagrody

Powstanie muzeum w Gnieźnie związane jest z prowadzonymi od 1948 roku badaniami archeologicznymi, których celem było poznanie historii oraz uzyskanie zabytków dokumentujących początki państwa polskiego i jego pierwszej stolicy. Powołano je w 1956 roku jako gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1966 roku, w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, zrodziła się idea poszerzenia zakresu jego działalności i budowy nowej siedziby. Muzeum stało się samodzielną placówką w 1973 roku. Wówczas rozpoczęto budowę nowego gmachu przy ulicy Józefa Kostrzewskiego. Oficjalne otwarcie stałej ekspozycji i nadanie nazwy Muzeum Początków Państwa Polskiego nastąpiło w 1983 roku.

Kadra Muzeum zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze średniowiecza, za szczególnym uwzględnieniem okresu od początków państwa polskiego do końca panowania dynastii Piastów. Realizuje projekty wystawiennicze, edukacyjne i naukowo-badawcze. Nasza placówka posiada zbiory archeologiczne, artystyczne, historyczne i archiwalne. Jest jednym z najważniejszych punktów na trasie Szlaku Piastowskiego – najbardziej uczęszczanym szlaku turystycznym prowadzącym przez Wielkopolskę.

Obok systematycznie wzbogacanych o nowe eksponaty wystaw stałych, w Muzeum organizujemy różnorodne, przekrojowe ekspozycje czasowe prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. Dużym sukcesem okazały się nagrodzone ekspozycje: „Gniezno, Mater Ecclesiarum Poloniae” (Sybilla 2000, I nagroda), „Piękno nieprzemijające. Sztuka pradziejowa ziem polskich” (Sybilla 2002, I nagroda), „Pokój i Dobro. Franciszkanie i Klaryski w Wielkopolsce od XII do XIX w.” (Izabella 2006, Grand Prix), „Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce” (Izabella 2008, Grand Prix).

KONKURS NA WYDARZENIE MUZEALNE ROKU W WIELKOPOLSCE
IZABELLA 2008
pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że w tegorocznym konkursie na wydarzenie muzealne w Wielkopolsce „Izabella 2008”, zorganizowanym już po raz siódmy przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
Muzeum Początków Państwa Polskiego zdobyło nagrody w trzech kategoriach:

Grand Prix w kategorii działalność wystawiennicza za ARS SCRIBENDI. O SZTUCE PISANIA W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE

Grand Prix  w kategorii działalność wydawnicza zakatalog do wystawy
ARS SCRIBENDI. O SZTUCE PISANIA W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE

Pierwsza Nagroda w kategorii działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa za
DAWNE DZIEJE. PROGRAM EDUKACYJNO-PROMOCYJNY
Muzeum Początków Państwa Polskiego

Wyróżnienie, jakim nagrodzono naszą ubiegłoroczną działalność traktujemy jako wyraz uznania dla wszystkich pracowników naszego muzeum, dla kuratora wystawy Ars scribendi – dr Leszka Wetesko i dla naszych parterów, bez których organizacja tej wystawy byłaby niemożliwa. To również ogromna satysfakcja, która mobilizuje nasz zespół do pracy nad obecnymi i przyszłymi projektami wystawienniczymi.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim wyróżnionym muzealnikom.


KONKURS NA WYDARZENIE MUZEALNE ROKU W WIELKOPOLSCE
IZABELLA 2007
pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Miło nam poinformować, że Muzeum Początków Państwa Polskiego po raz kolejny znalazło się w gronie laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce. W tym roku nasze Muzeum zdobyło aż trzy nagrody:
    1. II nagroda za katalog wystawy „Muzeum dla Gniezna”(redakcja: E.Kowalska, opracowanie: D.Stryniak), w kategorii: Działalność wydawnicza,
    2. II nagroda za wystawę „Archeologia podwodna” (kuratorzy: A.K.Ziesak, D.Banaszak, T.Janiak), w kategorii: Działalność wystawiennicza,
    3. II nagroda na promocję wystawy „Archeologia podwodna” (Dział edukacyjno-promocyjny: A.Dąbek, M.Drzazgowska), w kategorii: Działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa.


Copyright © 2020 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u