“Roma” Teatr Muzyczny

Dodaj |
  • O teatrze
  • Historia teatru
  • Kierownictwo teatru
  • Sponsorzy i partnerzy

Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, uznawany za najpopularniejszy teatr musicalowy w Polsce.

Od 1998 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego Roma jest

Wojciech Kępczyński, a kierownikiem muzycznym Maciej Pawłowski. Funkcję kierownika literackiego pełni Daniel Wyszogrodzki. Producentem spektakli jest Maciej Bargiełowski.

Na deskach TM Roma wystawiono polskie prapremiery musicali: Crazy For You, Piotruś Pan, Miss Saigon, Grease, Koty, Taniec Wampirów, Akademia Pana Kleksa i Upiór w operze.

Dzieje budynku przy ul. Nowogrodzkiej 49

– 1936- Otwarcie budynku Domu Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI- projektantem był Stefan Szyller ukończył zaś Konstanty Jakimowicz

– W Sali Odczytowej na co dzień mieściło się Kino Roma wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt kinowy jak na ówczesne czasy- Western Electric i organy koncertowe Wurlitzera.

– Lata okupacji: W budynku mieściła się Rada Główna Opiekuńcza zajmująca się pomocą charytatywną dla Polaków.

– 1948- W budynku przy Nowogrodzkiej zostaje umieszczona Opera i Filharmonia Warszawska.

– 1965- Opera Warszawska przemianowana na Teatr Wielki Opery i Baletu została przeniesiona na pl. Teatralny. We wrześniu jego miejsce zajmuje Operetka Warszawska, która do tej pory mieściła się przy ul. Puławskiej 39.

– Pierwszą premierą w budynku Romy byli Krakowiacy i Górale. Premiera odbyła się 16 marca 1966 roku.

– Dyrektorem naczelnym i artystycznym Operetki Warszawskiej jest Tadeusz Bursztynowicz.

– Wrzesień 1967- powstaje przyteatralne Studio Baletowe kierowane przez Izabellę Gorzkowską.

– 7.XI. 1968- Premiera spektaklu Aniuta J. Milutina. Spektakl ten został ciepło przyjęty przez krytykę oraz widzów Operetki Warszawskiej.

– 3.IV.1970- Kolejna udana premiera- Kraina Uśmiechu F. Lehara.

– 1 września 1970- Stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Operetki Warszawskiej obejmuje Stanisława Stanisławska, która do 1966 roku była kierownikiem baletu Operetki Warszawskiej.

– Rozpoczyna się sukcesywny remont i modernizacja budynku m.in. foyer, podłogę sceny oraz wymieniono również całą aparaturę oświetleniową.

– W wieczór sylwestrowy 1970 roku miała pierwsza premiera za kadencji S. Stanisławskiej- Miłość Szejka M. Lidy.

– Z wielkim entuzjazmem została przyjęta premiera musicalu Człowiek z La Manczy (1.XII.1971). Można dodać, że premiera polska odbyła się 7 lat po premierze nowojorskiej.

– 20.II.1972- Pierwsza premiera spektaklu skierowanego dla dzieci- Wieszczka Lalek J. Bayera

– 14.X.1972- Kolejna premiera musicalowa na scenie przy Nowogrodzkiej. Tym razem The Music Man Willsona. Spektakl odebrany został gorąco wśród krytyków- również zagranicznych- jako bardzo dobrze zrobiony musical. Na premierze był również kompozytor musicalu M. Willson.

– Listopad 1973- Utworzenie dwuletniego studium Baletowego.

– 1975 Dzięki inicjatywie dyrekcji Operetki oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki i Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu m.st. Warszawy otwarto Studium Wokalno-Aktorskie przy Operetce Warszawskiej.

– 19.XII.1978- z okazji 25-lecia istnienia Operetki Warszawskiej wystawiono Skalmierzanki J. Basznego.

– 01.01.1979- Dyrektorem i Kierownikiem Artystycznym zostaje Ryszard Pietruski.

– 9.XII.1979- Pierwsza premiera nowej dyrekcji- Casanova w Warszawie L. Różyckiego.

– W 1980 roku odbyły się dwie premiery. Pierwszą z nich był spektakl Bajka o skrzypcowej duszy (17.III). Drugą była Księżniczka Czardasza (14.VII).

– 55 premierą Operetki Warszawskiej jest klasyka gatunku- Wesoła Wdówka F. Lehara (13.XI.1981).

– Kolejną premierą skierowaną do najmłodszych widzów była Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków wystawiona 4.V.1985 roku.

– 24.V.1986- Pierwsza premiera spektaklu My Fair Lady T. Loewe w Operetce Warszawskiej.

– 1.IX.1988- Nowym Dyrektorem i Kierownikiem Artystycznym zostaje Urszula Trawińska-Moroz.

– Pierwszą premierą nowej dyrekcji jest Błękitna Maska F. Raymonda w dniu 27 maja 1989 roku.

– 01.03.1989- Dyrektorem Naczelnym zostaje Jacek Jarzyna.

– 01.10.1992.- Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym został Jan Szurmiej.

– 6.VI. 1993-Pierwszą premierą Jana Szurmieja w Operetce Warszawskiej był Music Hall- była to składanka różnych operetek.

– 12.XI.1993- Pierwsza premiera w reżyserii i choreografii J. Szurmieja – Piaf P.Gems

– Ponownie Operetka Warszawska wystawia spektakl skierowany dla dzieci tym razem Ania z Zielonego Wzgórza (19.XII.1993) w reżyserii J. Szurmieja.

– Ostatnią premierą Operetki Warszawskiej był Sztukmistrz z Lublina (17.IV.1994) ponieważ od 23 maja 1994 Dyrektorem Artystycznym zostaje Bogusław Kaczyński, który zmienia nazwę Operetki Warszawskiej na Teatr Muzyczny Roma.

Wojciech Kępczyński

Dyrektor Naczelny i Artystyczny

Absolwent warszawskiej PWST. Twórca przedstawień muzycznych w teatrach w całym kraju, m.in. „Huśtawka”, „The Fantastics”, „I Do, I Do”, „Me And My Girl”. W latach 1991–1998 dyrektor Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Twórca i dyrektor trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Reżyser uznanych za sukces artystyczny i komercyjny musicali „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze” Andrew Lloyda Webbera, „Fame” Davida de Silvy, „Crazy For You” z muzyką George’a Gershwina, „Miss Saigon” Claude-Michela Schönberga, „Kotów” Lloyda Webbera. Reżyser i współautor libretta musicalu „Akademia Pana Kleksa” (2007). Stypendysta United States Information Agency oraz The British Council („Zarządzanie teatrem w warunkach gospodarki rynkowej”). Od 1998 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Laureat Nagrody im. Aleksandra Bardiniego za „mistrzowskie prowadzenie teatru muzycznego”, przyznanej podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002) oraz Nagrody Prometeusza za „upór i konsekwencję w działalności artystycznej” (2003). W 2005 roku otrzymał nagrodę Arts & Business Awards za „mistrzowskie zarządzanie kulturą”, a dwa lata później Asa Empiku 2007 za stworzenie polskiego musicalu na światowym poziomie („Akademia Pana Kleksa”). W 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwoju kultury i za osiągnięcia w pracy organizatorskiej. Jest laureatem nagrody specjalnej Feliksa 2007 za spektakl „Akademia Pana Kleksa”. Po premierze „Upiora w operze” – w roku 2009 – odznaczony medalem Zasłużony dla kultury Gloria Artis.

Ewa Bara

Zastępca Dyrektora Naczelnego

Absolwentka Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (kierunek Zarządzanie Finansami w Podmiotach Gospodarczych). W latach 2005-11 pracowała w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina jako główny specjalista w dziale inwestycji, kierownik projektu unijnego współfinansowanego ze środków europejskich, wreszcie jako zastępca dyrektora ds. inwestycji, administracji i organizacji pracy, sprawując nadzór nad realizacją inwestycji chopinowskich związanych m.in. z budową Centrum Chopinowskiego, adaptacją Zamku Ostrogskich na potrzeby nowoczesnego Muzeum Fryderyka Chopina, rewitalizacją parku i budową obiektów obsługi turystów w Żelazowej Woli, rewaloryzacją wnętrza Bazyliki w Brochowie. Wcześniej główny specjalista Departamentu Ekonomicznego Ministerstwa Kultury i starszy specjalista Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom w zakresie tańca i muzyki). Posiada patent sternika morskiego.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom oraz patronom medialnym, którzy zaangażowali się w działalność TM Roma.

Tylko dzięki Waszej pomocy mieliśmy możliwość stworzenia tak bogatej i atrakcyjnej oferty.

Zapraszamy też oczywiście wszystkich, którzy również chcieliby znaleźć się w kręgu przyjaciół naszego teatru.

Patroni medialni

Partnerzy

      


 


Wieloletni Partner Teatru Muzycznego ROMA

 

Patroni medialni

Partnerzy

      

 


 Główny sponsor spektaklu “Zdobyć, Utrzymać, Porzucić”:
 
UPIÓR W OPERZE

 

 KOTY

 

 

AKADEMIA PANA KLEKSA

 

ŁAZIENKI PRZY NOVEJ SCENIE UFUNDOWAŁY

   

WSPÓŁPRACUJĄ  Z  NAMI
                                            
                                            
   


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u