“Wisła” Towarzystwo Sportowe

Dodaj |

TS Wisła Kraków

Towarzystwo Sportowe „Wisła” zostało założone w maju 1906 roku. Wtedy to uczniowie Drugiej Cesarsko-Królewskiej Wyższej Szkoły Realnej mieszczącej się w Krakowie przy ulicy Michałowskiego, zainspirowani przez swojego profesora Tadeusza Łopuszańskiego, założyli drużynę piłkarską. W ten sposób zostały stworzone podwaliny wielosekcyjnej organizacji sportowej, która przyjęła za swój znak Białą Gwiazdę. Pod tym symbolem TS Wisła rywalizuje już od ponad stu lat, wielokrotnie zdobywając w tym czasie najwyższe laury i trofea zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W dotychczasowej historii zawodnicy Wisły występowali na arenach sportowych w 26-ciu dyscyplinach. Siedemdziesięciu zawodników Białej Gwiazdy dostąpiło zaszczytu uczestniczenia w Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając dla biało-czerwonych barw dwanaście medali ze wszystkich możliwych kruszców. Wiślacy stawali na podium mistrzostw świata i Europy, a będące wizytówką klubu gry zespołowe mogą się poszczycić 46-krotnym wywalczeniem tytułu mistrza Polski, w tym 13 razy w piłce nożnej. Jeśli dodać do tego 291 mistrzowskich koron w konkurencjach indywidualnych, obraz potęgi, jaką jest Wisła Kraków na sportowej mapie Polski będzie pełny.

Zgodna z zasadami, uczciwa gra; lojalne, uczciwe postępowanie w stosunkach z ludźmi. Tymi słowami można najkrócej zdefiniować angielskojęzyczny zwrot „fair play”. W dniu 22 maja 2006 roku Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków otrzymało nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego za promocję wartości fair play oraz szczególnie aktywne działanie w zakresie ich wdrażania i upowszechniania. Czy wypada cokolwiek dodawać do takiego uhonorowania najstarszego klubu sportowego w naszym kraju? Być może tylko jedno

Per aspera ad astra
Do boju Biała Gwiazda

 
 


Copyright © 2021 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u