Zakładanie Działalności Gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej wyznacza nowe możliwości dla przedsiębiorcy. Wszystkie formalności nie są trudne do wypełnienia, a przeznaczony na ich wypełnienie czas nie musi wydawać się długi. Kiedy zostanie złożony wniosek w gminnej ewidencji działalności gospodarczej, odpowiedź przychodzi najpóźniej do 14 dni. Żeby się nie pogubić trzeba wiedzieć przed wybraniem się do urzędów jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby wyeliminować zbędne błąkanie się po nich w poszukiwaniu odpowiedzi “od czego zacząć”.

Pierwszym urzędem na drodze do ruszenia z działalnością jest Urząd Miasta lub Gminy. Jedyną rzeczą którą trzeba zrobić w tym urzędzie jest złożenie druku EDG-1. Jest on dostępny w Urzędzie lub w Internecie, a jego złożenie jest między innymi wnioskiem do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Kiedy firmę chcą wspólnie prowadzić małżonkowie, obydwoje muszą złożyć druk EDG-1, ponieważ każde z nich staje się samodzielnym przedsiębiorcą. W druku podaje się dodatkowo rodzaj działalności – w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) należy podać ilość wykonywanych działalności wpisując numery działalności. W wypadku większej liczby działalności niż przewidziana w druku EDG-1, dołącza się załącznik EDG-RD.

Poprzez wypełnienie dokumentu EDG-1 uzyskuje się:

– wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej

– wniosek REGON i wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

– zgłoszenie numeru NIP (identyfikator w Urzędzie Skarbowym).

– zgłoszenie statusu płatnika ZUS (osoby opłacającej składki na ubezpieczenie swoje i pracowników).

Wszelkie zmiany we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej dokonuje się poprzez druk EDG-1, w ciągu 7 dni od momentu ich zaistnienia.

Gdy posiadamy pierwsze dane, dalsze formalności stają się łatwe do zrealizowania, więc szybki start firmy jest możliwy gdy zaprzyjaźniamy się z urzędami i sprawy załatwiamy z rozwagą.

Główny Urząd Statystyczny odwiedzamy jedynie gdy jesteśmy założycielem spółki jawnej, ponieważ nadaje on numer REGON działalności, a nie osobie prywatnej. W każdym innym wypadku osoba zakładająca działalność dostaje REGON pocztą w przeciągu miesiąca.

W Urzędzie Skarbowym wybiera się formę opodatkowania a w niektórych urzędach trzeba skorzystać z formularza, by takie oświadczenie złożyć. Jeżeli nie ma takiego formularza wystarczy własne oświadczenie z zaznaczeniem formy opodatkowania:

– zasady ogólne.

– podatek liniowy.

– ryczałt ewidencjonowany.

– karta podatkowa.

Do banku udajemy się aby założyć konto firmowe, które wymagane jest przez urząd skarbowy i zakład ubezpieczeń społecznych (ZUS). Sprawy załatwiane są za pośrednictwem banku, gdy równowartość sumy transferu pieniędzy wynosi 15 tys. Euro.

Udział Inspekcji Sanitarno Epidemiologicznej podczas zakładania działalności gospodarczej, to zgłoszenie w ciągu 14 dni od założenia działalności gospodarczej danych na temat miejsca, zakresu usług i czynności, oraz liczby pracowników działalności gospodarczej.

Inspekcja pracy musi się dowiedzieć o założeniu działalności gospodarczej dopiero po zatrudnieniu pierwszego pracownika.

Ważne jest, by wszystkie działania zostały odpowiednio zorganizowane, oraz by nie sprawiało nam problemu załatwianie spraw w urzędach współpraca z urzędnikami. Bądźmy mili dla osób pracujących we wszystkich tych instytucjach, a będziemy mogli w szybkim tempie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

Istotnym elementem prowadzenia działalności jest wykorzystanie internetu jako narzędzia reklamy, i marketingu. Kluczowa jest promocja firmy w Internecie, by odnosić zadowalające korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej.

Autor: Michał Domowicz

<< Powrót do Akademii Biznesu

Napisz do autora:

Prosimy o podanie informacji kontaktowych oraz treści wiadomości. Postaramy się odpowiedzieć w jak najszybszym czasie.

Słowa kluczowe: zakładanie działalności gospodarczej, zakładanie firmy, formalności przy zakładaniu firmyCopyright © 2019 katalogprzedsiebiorstw.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Agencja interaktywna LTB.pl
Dołącz do nas na Facebook'u